Deutschland online bookmaker http://artbetting.de/bet365/ 100% Bonus.

Seslendirme Sistemi

Müzik dinlerken ve oyun oynarken efektleri duyabilmemiz ve bizi etkileyebilmesi için belli bir niteliklere sahip ses sistemlerine ihtiyaç duyarız.

Sample image

Bir zamanlar evde film izlemek için televizyon kanallarının yayın akışına bağlı kalmaktan başka çare yoktu. Sonrasında gelişen teknolojinin etkisiyle, ne yayınlanırsa onu izlemek yerine arzu edilen filmi seçmeye fırsat veren videokaset teknolojisi evlere girmeye başladı. Bu kayıt sistemi sayesinde, filmler videokaset satan bir yerden temin edilebiliyor ve ailece film izleme zevki mümkün olabiliyordu. Depolamak için kullanılan Betamax ve VHS kasetlerini 10 yıl öncesine kadar satan dükkanlar bulmamız çok kolaydı. Ardından gelen en büyük devrim de VCD oldu ve VCD okuyucular da tıpkı bir zamanların Betamax ve VHS oynatıcıları gibi evlerde yer almaya başladı. Bu gelişmeden sonra günümüzün filmleriyse artık optik depolama teknolojileri sayesinde kullanıcılara ulaşıyor.

Ortalama bir insan kulağı 20 Hz – 20 KHz arasında ki frekansları duyabilir. Hi-Fi standartlarında geliştirilen ses sistemleri bu aralıktaki ses sinyallerini üretemezlerse Hi-Fi sertifikası alamazlar. Ses sistemi alırken dikkat etmeniz gerek detayların en başında Hi-Fi uyumluluğu gelmektedir./p>

VCD, bu anlamda gerçekten de manyetik kayıt teknolojisiyle depolanmış Betamax ve VHS kasetlere göre büyük bir gelişmeydi. Bunun da en büyük sebebi daha net görüntüler ve daha çarpıcı ses efektleriydi. Sonuç olarak görüntü sistemlerinin yanı sıra evlerde artık ses sistemi ihtiyacı da kendini göstermeye başladı. Her ne kadar ilk zamanda bu tip teknolojiler lüks gibi gözükse de, günümüzde yaygın olarak kullanılan DVD’lerle gelen çevresel ses ve yakın gelecekte gözüken HD-DVD ve Blu-ray gibi yeni nesil kayıt formatlarıyla beraber gelecek olan kayıpsız çevresel ses desteği yüzünden artık bir ihtiyaç halini alıyor.

Hoparlörleri yerleştirirken dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur, hoparlörlerin kulak seviyesine yakın yükseklikte olmasıdır. Hoparlörlerde oluşan ses belli bir açıyla yatay pozisyonda genişlediği için, sesin yankı veya gürültü oluşmadan kulağımıza gelmesinde faydalı olacaktır./p>

Her şeyden önce ses sistemi satın alınırken ileriye dönük sistemleri tercih etmek faydalı oluyor. Yapılan çalışmaların teknolojiye kazandırdığı meyveler günden güne toplanıyor.

Optik depolama birimlerinin en son örnekleri HD-DVD ve Blu-ray teknolojileridir. Bu teknolojiler 7.1 kayıpsız ses standardına sahip. Gelecekte bu standart kullanılacak olsa da 5.1 ses sistemleri günümüzde daha sık kullanıcı tercihi oluyor. Bundaki en önemli faktör fazladan iki hoparlörün yer ve kablo fazlalığının olmaması. Eviniz yeterli genişliğe sahip değilse tercih edilecek ses sisteminin 5.1 olması daha uygun olacaktır. Ancak “Bu kalite bana yetmez, ben daha detaylı ses dinlemek ve film izlerken daha gerçekçi ses duymak istiyorum” diyorsanız 7.1 ses sistemi satın almanız gerekiyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ses sisteminizi bilgisayarınızda mı, yoksa televizyonda mı kullanmak istediğiniz. Eğer bilgisayarda kullanmak istiyorsanız çok özellikli bir amplifikatöre ihtiyacınız olmayacaktır. Zaten ihtiyaç duyulan teknolojileri bilgisayar yazılımları başarılı olarak kullanabiliyorlar. Ancak televizyonda izleyecekseniz ve kalitenin önemli bir unsur olduğunu düşünüyorsanız biraz kesenin ağzını açıp iyi bir amplifikatör almanız gerekiyor. Çünkü kalite için Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro LogicIIx, Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Ex gibi teknolojileri destekleyen bir amplifikatöre ihtiyacınız olacak.

Ses sistemlerinin kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biri de kuşkusuz ki sistemin çalışma frekans aralığıdır. Kaliteli bir ses sisteminin 20 Hz - 20 KHz arasındaki sesleri rahatlıkla verebilmesi gerekiyor. Düşük frekanslar bas sesleri, yüksek frekanslarsa tiz sesleri oluşturuyor. Dolayısıyla da uygun aralıkta çalışmayan bir sistem ya bas ya da tiz seslerin yeterince duyulmasını engelliyor.

Bütün bu gelişmeler olurken bilgisayarlar da daha küçük, daha hızlı ve daha kolay taşınabilir olma yolunda ilerliyordu. Bu gelişmenin devamında da bilgisayarlar evlerde gerekli olmaya başladı. Bilgisayarların optik sürücülerle tanışması sonrasında, zaten evlerde bilgisayar kullanıyorken ayrı bir sistem kurmak yerine fazladan para harcamadan kolaylıkla evdeki bilgisayarda film izlemek ve müzik dinlemek mümkün hale geldi. Bu aşamadan itibaren bilgisayarlarda da ses sistemlerine ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Download Template Joomla 3.0 free theme.

Buradasınız: Home Seslendirme Sistemi